Jeden z permakultúrnych princípov hovorí: Ži na okraji, je tam viac života. Nepripomína nám to však aj evanjelium či pápež František, keď nás posiela na periférie?

Svätého Františka sa hlboko dotklo stretnutie s malomocným na periférii, v ktorom stretol Krista. Ako môžeme aj v našom živote uplatniť princíp: Ži na okraji, je tam viac života?Pred pár rokmi vyšla zbierka myšlienok a príhovorov pápeža Františka s názvom Táto ekonomika zabíja. Čo ak aj naše každodenné banálne konanie dokáže zabíjať? Zabíjať ľudí na opačnej strane zemegule či zabíjať život vo vode, v pôde, vo vzduchu…?

Čo nás môže permakultúra naučiť o chudobných? A čomu nás môžu naučiť chudobní o prírode? Ktoré permakultúrne princípy sa dajú využiť pri práci s Rómami? A kto vlastne Rómovia sú?

Ivana Németová – študovala záhradnú architektúru v Nitre, absolvovala permakultúrny dizajnérsky kurz, no záhradka je skôr jej hobby. Pôsobí na Sigorde, v Centre rómskej misie a pracuje vo Fóre života v projekte Sieť pomoci, ktorý jej umožňuje robiť to, čo má zmysel. Pôsobila aj na Luníku IX, a vo viacerých útulkoch pre ľudí bez domova. Momentálne rozvíja iniciatívu Kresťan na vidieku, ktorá vychádza z encykliky Laudato si. Je vo formácii zasvätených panien Ordo virginum v Košickej arcidiecéze.