Výsledky driny v podnikaní, ktoré budovali viac ako dve desaťročia, sa zrazu začali rozpadávať ako domček z karát. Sestry Gabriela Kosečková a Lucia Leutgöb mali ešte vlani kamennú predajňu značky In Vivo v bratislavskom centre na pešej zóne. Kým v minulosti si kľučku na dverách ich obchodu s ručne vyrábanou keramikou podávali turisti z celého sveta, dnes je to inak. Pre pandémiu koronavírusu museli chtiac-nechtiac po 23 rokoch zatvoriť prevádzku, prepustiť zamestnancov a postaviť sa opäť na nohy. Aj napriek tomu nehodili uterák do ringu. 

S predajom keramiky začínala na ulici

Sestry zo značky In Vivo od malička vyrastali v podnetnom a kreatívnom prostredí, ktoré ovplyvnilo ich ďalšie životné kroky. Ich otec bol totiž umelecky založený človek, ktorý si doma dokázal vyrobiť skutočne čokoľvek.

„Za socializmu nebolo možné všetko dostať alebo kúpiť, takže on si napríklad z toaletnej rúrky vytvoril lampu,“ spomína Lucia. Spoločne s Gabrielou sa nechali inšpirovať a samy sa púšťali do zhotovovania vlastných kabátov alebo topánok. S obľubou zamestnávali svoje ruky. 

Veľký zlom nastal v momente, keď Gabriela po absolvovaní keramickej školy vycestovala na rok do zahraničia. Jej cesta viedla do Talianska, kde si na vlastnej koži vyskúšala prácu v tamojšej keramickej dielni. Okrem toho sa na mieste bližšie zoznámila s filozofiou Ekonomiky spoločenstva, ktorá si ju ihneď získala. 

Zaujala ju myšlienka hlbšie sa v biznise zamerať na vzťahy, rozdeliť sa s talentmi, ziskom, prežívať s druhým jeho potreby, a tak vytvárať novú kultúru v ekonomike. Po návrate na Slovensko o tom nadšene porozprávala sestre, ktorá v tom čase študovala na Slovenskej technickej univerzite. 

A tak sa pred 27 rokmi Gabriela rozhodla začať s výrobou keramických produktov, akými boli šperky či miniatúry. Vlastnú dielňu si sprvu zriadila doma u rodičov v petržalskom paneláku. A začala s podnikaním.

„Bývali sme v štvorizbovom byte. V jednej izbe sme spávali, v druhej bola pec na vypaľovanie keramiky,“ smeje sa Lucia. Sestry mali šťastie, pretože ich rodičia boli tolerantní a plne ich vo všetkom podporovali. Jedného dňa Gabriela pobalila svoje výrobky do ručne vyrobeného kufra a vybrala sa ich predávať na Michalskú ulicu. 

Celý článok o značke In Vivo nájdete na stránke Forbes.sk